KWS
   
 

19.yüzyılın ortalarına kadar çiftçiler her yılın hasadından bir bölümünü tohum olarak gelecek yılki ekim için saklıyorlardı. Dış görünümüne bakılarak en iyi, en uygun tohumlar seçiliyordu. Bu şekilde toplu seleksiyon yoluyla yüzyıllardan beri adım adım verim artışları, kalite ve bitki sağlığının iyileştirilmesine çalışıldı. Bu şekilde ”yöresel çeşitler” olarak adlandırılan çeşitler ortaya çıkmıştır.

Yaklaşık 19.yüzyılın başından beri türlerin oluşumu üzerine bilimsel açıklamalar kamuoyunda yankı uyandırdı.

1859 yıllında Charles Darwin’in ”Türlerin oluşumu” adlı ilk eseri yayınlandı. Gregor Mendel 1866 yılında melezlemeye bağlı olarak gelecek nesillerde ortaya çıkan açılımın ve bu şekilde oluşan çeşitliliğin bilimsel temellerini yayınladı. Bu ıslahçılara, yeni ve daha iyi kombinasyonlar (çeşitler) bulmalarına imkan vermiştir. Bu iki buluş bilimsel verilere dayalı bitki ıslahının gelişimi için önemli rol oynamıştır.

Matthias Rabbethge jun.1859 yılında, Magdeburg yakınlarında KWS’in kuruluş yeri olan Kleinwanzleben şehrinde Almanya’da ilk defa tohum üretiminde kullanılacak pancarların şeker oranı ve pancarın özel ağırlığı dikkate alınarak seleksiyon yapmıştır.

19. yüzyılın ikinci yarsında ilk özel ıslah şirketleri kuruldu. Birçoğu tarım işletmelerinden ortaya çıkmış olup, belirli bitki çeşitleri üzerinde uzmanlaştılar.

Bugün Almanya’da kendi ıslah programı olan yaklaşık 50 ıslah şirketi mevcuttur. Çoğu orta ölçekli olan bu firmalar ”Federal Alman Bitki Islahçıları Birliği” (BDP) adı altında birleşmişlerdir.

-

 


 
KWS