KWS
   
 

Rhizoctonia

Rhizoctonia solanineredeyse her toprakta rastlanan, dünyaçapında yayılmış bir hastalık etmenidir. Mantar sklerotilerle ya da topraktaki org anik maddelerde misel şeklinde kışı geçirir.

Sıcak iklimlerde ve yüksek oranda toprak rutubeti Rhizoctonia solani’nin sebep olduğu hastalığı teşvik etmektedir. Hastalık tarlada sonbahara kadar ilk önce küçük öbekler şeklinde ortaya çıkar. Pancarlar solar ve belirgin olarak gelişme zayıflığı gösterir.

Kök kısmında gri-kahverengiden siyaha kadar değişen çürük ve çatlamış kısımlar oluşur, hastalığın ilerlemesiyle solmuş yapraklar yıldız şeklinde pancarın etrafında toprak üzerinde görülür.

Pancar kökünde hastalığa sebep olan diğer çeşitli hastalık etmenlerinin oluşturduğu hastalık belirtileri ile karıştırılabilir. Bu nedenle hastalığın kesin teşhisi, laboratuarda yapılacak testlerden sonra yapılabilir.

Kültür teknik ve üretim esnasında alınacak önlemlerle (münavebe, ara bitki ekimi, makinelerin

zamanında kullanımı ile toprakta oluşabilecek yapı bozukluklarından kaçınmak, toprağa ve bölgeye uygun gübre kullanımı) oluşabilecek zarar biraz azaltılabilir. Hastalıklı ekim sahalarında çeşit seçimi büyük önem taşımaktadır. Almanya’da hastalığa toleranslı çeşitlerimiz bulunmaktadır.

Rhizoctonia solanikök çürüklüğü etmeni olarak geçen 10 yılda Avrupa’nın pancar ekim sahalarında önem kazandı. Toprak işleme ve üretim safhasında alınacak önlemler ve çeşit seçimi zararın azaltılmasında katkıda bulunabilir. Bazı ülkelerde tescil edilen çeşitler göstermiştir ki, KWS çiftçilerin taleplerine hızlı bir şekilde cevap verebilmiştir. Şu anda Rhizoctonia ve Rizomani’ya karşı dayanıklı, verimi yüksek çeşitler mevcuttur. Buna ek olarak hastalığın erken başlamasını engellemek için Rhizoctonia solani’nin kontrolünü sağlayan özel fungisidler ve/veya Antogonistlerle tohum ilaçlaması amacıyla, tohum teknolojisi alanında güncel çalışmalar devam etmektedir.

Böylece KWS, tarımın sürekliliği bakımından çevreye duyarlı üretim metotlarına önemli katkıda bulunmaktadır.

- - 

 -  Rhizoctonia Bild 9

 

TR_2016rhizoctonia_map

 

 
KWS